Endikasyonlar:

CONTRA-K granül formunda, kanda potasyum yüksekliğini tedavi edici ilaçlar grubuna ait tıbbi bir üründür. CONTRA-K, Polistiren sülfonat kalsiyum tuzu içermektedir. Her biri 15 gram CONTRA-K içeren poşetlerde, 20 poşetlik kutularda kullanıma sunulmaktadır. Kandaki potasyum yüksekliğinin tedavisinde kullanılır: - Böbrek yetmezliği olan diyaliz hastalarında, diyaliz seansları arasında serum potasyum yüksekliğinin tedavisi ve önlenmesi, - Potasyum zehirlenmesinin tedavisi.

1Kullanım Şekli ve Dozu

  • CONTRA-K ağız veya makat yoluyla uygulanabilir. Ağız yoluyla: 1 poşet (15 gram) CONTRA-K, 100 ml su, süt, çay veya kahve içinde veya yiyeceklerle karıştırılarak hemen kullanılmalıdır (granüllerin dış kaplamaları bozulmadan önce). Meyve suyu fazla miktarda potasyum içerdiği için hazırlık amacıyla kullanılmamalıdır ve uygulama sonrasında tüketilmemelidir. Tadı iyileştirmek için bal, şurup, şeker, tatlandırıcı ilave edilebilir. Makat yoluyla: 2 poşet (30 gram) granül 100 - 200 ml sıvı (su veya %5 glikoz solüsyonu) içinde çözünmeli ve vücut ısısına getirilerek makat yoluyla, verilen içeriklerin belirli bir süre bağırsaklarda kalmasını amaçlayan lavman türü (retansiyon lavmanı) olarak uygulanmalıdır. Lavman ile uygulanan sıvı en azından 4 saat içeride tutulmalıdır. Daha fazla etkinlik nedeniyle ağız yoluyla kullanım tercih edilir. Değişik yaş gruplarında kullanım Çocuklarda kullanımı: Gün içinde birkaç parçaya bölünmüş halde 0.5-1 gram/kg vücut ağırlığı şeklinde hesaplanarak uygulanır. Yaşlılarda kullanımı: Yaşlılarda kullanımına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. Özel kullanım durumları (böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği vb.) Özel kullanım durumlarına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır.

2Saklama Koşulları

  • CONTRA-K’ yı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25o C’nin altındaki oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir.

3Dozaj Şekilleri:

  • Zehirlenme belirtileri: CONTRA-K aşırı dozundan sonra tipik olarak kanda potasyum azlığı oluşur. Bu da kendini yorgunluk, kas güçsüzlüğü, mide bağırsak güçsüzlüğü, ince bağırsağın bir bölümünün (ileum) felci, baz fazlalığı (metabolik asidoz), uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu (irritabilite), zihin karışıklığı (konfüzyon), düşünsel işlemlerde yavaşlama, reflekslerde azalma ve son olarak felç ile belli eder. Solunum durması, bu gelişmenin ciddi bir sonucudur. Çok şiddetli vakalarda potasyumdüşüklüğüne bağlı koma oluşabilir. Kalbin elektriksel etkinliğine ait bulgulardaki değişiklikler potasyum azlığı veya kalsiyum fazlalığı ile uyumlu olabilir; kalpte atım bozukluğu meydana gelebilir. Mevcut böbrek hasarı olan hastalarda potasyum fazlalığına ait şiddetli böbrek yetersizliği bulguları klinik tabloyu maskeleyebilir.

3Not:

  • CONTRA-K 1 gramında 13 mg Sodyum siklamat ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

5Contra-K Fiyatı

CONTRA-K için, gebeliklerde maruz kalmaya ilişkin klinik veri mevcut değildir. Hayvanlarda yapılan çalışmalar, gebelik, bebeğin anne karnında gelişimi, doğum ya da doğum sonrası gelişimi ile ilgili olarak doğrudan ya da dolaylı zararlı etkileri olduğunu


CONTRA-K’ yı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ: Eğer, - CONTRA-K’ ya veya ilacın içeriğinde bulunan herhangi bir içeriğe karşı aşırı duyarlılık durumu mevcutsa, - Kanda düşük potasyum seviyesi (hipopotasemi) mevcutsa, - Kanda yüksek kalsiyum seviyesi (hiperkalsemi) ve buna eşlik eden durumlar, örneğin paratioid hormonu fazlalığı (hiperparatiroidizm), kemik iliği kanseri (çoklu miyelom), pek çok organı tutan bir hastalık olan sarkoidoz veya yayılma gösteren kanserler (metastatik karsinoma) mevcutsa, - Tıkayıcı bağırsak hastalığı mevcutsa, - Yenidoğanlarda. CONTRA-K’ yı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ: Eğer, - Uzun dönemli tedavi sırasında yüksek kalsiyumlu diyet alınıyorsa veya kalsiyum içeren diğer ilaçlar alıyorsanız, düzenli olarak kan kalsiyum seviyesinin kontrolü gereklidir. - Kan potasyum seviyesinin normalin altına düşmesini önlemek için kan potasyum seviyesinin takibi önerilmektedir. - Kanda magnezyum azlığı (hipomagnezemi) durumunuz var ise, - Kalp hastalıklarında kullanılan dijital ilaçları kullanıyorsanız, - Magnezyum içerikli bağırsak çalıştırıcılar (laksatifler) kullanıyorsanız, - İdrar söktürücü (diüretik) ilaçlar kullanıyorsanız, - Bir antibiyotik olan tetrasiklin içeren ilaçlar kullanıyorsanız (bu ilaçlardan herhangi biri ile beraber CONTRA-K kullanımında en az 2 saat ara verilmelidir), - Demir preparatları kullanıyorsanız (bu ilaçlardan herhangi biri ile beraber CONTRA-K kullanımında en az 2 saat ara verilmelidir), - Antikolinerjik (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcı) ilaçları kullanıyorsanız, - Tatlandırıcı veya bağırsak çalıştırıcı olarak kullanılan sorbitol ile birlikte kullanılmamalıdır. - Çocuklarda rektal uygulama yapılıyorsa, - Nefes yolu tıkanıklığı (aspirasyon) oluşmaması için ağız yolu ile kullanımda dikkatli olunmalıdır. Akciğer ve bronş kanalları ile ilgili (bronkopulmoner) beklenmeyen bir duruma (komplikasyonlara) sebep olabilecek nefes yolu tıkanıklığından (aspirasyondan) kaçınmak için, reçine uygulanan hastalar dikkatlice konumlandırılmalıdır.


4.7
Toplam Aldığı Beğeni
İlacı Beğen

Admin – April 03, 2016:

Sed eget turpis a pede tempor malesuada. Vivamus quis mi at leo pulvinar hendrerit. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis