Endikasyonlar:

EPAMOR Ampul, enjeksiyonluk apomorfin çözeltisi içerir. Deri altı alana enjekte edilir (subkütan). EPAMOR içerisindeki etkin madde apomorfin hidroklorürdür. Çözeltinin her mililitresinde 10 mg apomorfin bulunur. Apomorfin, ismine rağmen morfin içermemektedir. Apomorfin hidroklorür, dopamin agonistleri olarak bilinen ilaç sınıfına dahildir. EPAMOR, Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılır. Apomorfin, Parkinson hastalığı için önceden levodopa ve/veya diğer dopamin agonistleri ile tedavi görmüş hastalarda, “off” veya hareketsiz durumda geçen zamanı azaltmaya yardımcı olur. Doktorunuz veya hemşireniz ilacı kullanacağınız zamanı gösteren belirtileri tanımanız konusunda size yardımcı olacaktır.

1Kullanım Şekli ve Dozu

  • Doktorunuz ne kadar sıklıkla ve ne kadar miktarda ilaç enjekte etmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Sizin için en uygun olan miktar doktorunuz tarafından belirlenecektir. - Genel günlük doz 3 mg ve 30 mg arasıdır. - Günde 100 mg doza kadar ihtiyaç duyabilirsiniz. - Tipik olarak, her gün 1 ve 10 enjeksiyon arası ihtiyacınız olacaktır. - Her bir enjeksiyon 10 mg’dan fazla olmamalıdır. Eğer hastalığınız ayrı enjeksiyonlarla iyi kontrol edilemiyorsa veya günde 10 enjeksiyondan fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız, sizin için apomorfinin sürekli enjeksiyonu (infüzyonu) gerekebilir. Doktorunuz veya hemşireniz buna ihtiyacınızın olup olmadığına karar verecektir. Sürekli infüzyon için: - Genel doz saatte 1 mg ve 4 mg arasıdır. - Bu, genellikle siz ayaktayken verilir ve uyumadan önce kesilir. - Her 12 saate bir farklı bir infüzyon bölgesi kullanılır. Sürekli enjeksiyon için gereken hangi mini-pompa ve/veya şırınga sürücüsünün sizin için uygun olacağına doktorunuz karar verecektir. Emin değilseniz doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışınız.

2Saklama Koşulları

  • EPAMOR’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’yi geçmeyen oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan korumak amacıyla orijinal ambalajı içinde saklayınız. EPAMOR, ampul açıldıktan sonra hemen kullanılmalıdır. Ampul içindeki çözelti berrak ve renksiz olmalıdır.

3Dozaj Şekilleri:

  • Fazla miktarda kullandıysanız hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz. Fazla miktarda kullanımda, kalp hızında yavaşlama, aşırı hasta hissetme, aşırı uyku hali ve/veya solunum güçlüğü gelişebilir. Düşük kan basıncı sebebiyle kendinizi bitkin hissedebilirsiniz ve özellikle ayağa kalktığınızda başınız dönebilir. Uzanmak ve ayaklarınızı kaldırmak daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. EPAMOR’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

3Not:

  • Deride döküntü  Nefes almada güçlük  Yüz, dudaklar, boğaz ve dilde şişme Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

5 Epamor 20 MG/2 ML Fiyatı

EPAMOR açıkça gerekmedikçe hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız EPAMOR kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu veya hemşirenizi bilgilendiriniz. Tedaviniz sırasınd


EPAMOR’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ Eğer;  18 yaşının altındaysanız,  Solunum güçlüğü yaşıyorsanız,  Bunama veya Alzheimer hastalığınız varsa,  Sanrılar görme, yanılsama, düşünce bozuklukları, gerçeklikle ilişkiyi kaybetme gibi belirtilerle kendini gösteren zihinsel bir bozukluğunuz varsa,  Karaciğer rahatsızlığınız varsa,  Levodopa almanıza rağmen şiddetli diskinezi (istemsiz hareketler) ya da şiddetli distoni (hareket zorluğu) yaşıyorsanız,  Apomorfin veya EPAMOR bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjikseniz (aşırı duyarlılığınız varsa) (diğer bileşenler için yardımcı maddeler listesine bakınız),  Sizde ya da ailenizde herhangi birinde “uzun QT sendromu” olarak isimlendirilen elektrokardiyografi (EKG) anormalliği olduğu biliniyorsa. Doktorunuzu bilgilendiriniz. EPAMOR’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ Eğer;  Böbrek rahatsızlığınız varsa,  Akciğer rahatsızlığınız varsa,  Kalp rahatsızlığınız varsa,  Ayaktayken baş dönmesi, güçsüz hissetme veya düşük kan basıncı gösteriyorsanız,  Yüksek kan basıncı tedavisi için bir başka ilaç alıyorsanız,  Bir hastalığınız varsa veya kendinizi hasta hissediyorsanız,  Parkinson hastalığı sizde sanrılar görme ve bilinç bulanıklığı gibi zihinsel problemlere neden oluyorsa,  Yaşlı veya dayanıksız iseniz.


4.7
Toplam Aldığı Beğeni
İlacı Beğen

Admin – April 03, 2016:

Sed eget turpis a pede tempor malesuada. Vivamus quis mi at leo pulvinar hendrerit. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis