Endikasyonlar:

Antipsikotiktir. Şizofreni tedavisinde ve bipolar bozuklukta görülen akut manik atakların kısa dönem tedavisinde endikedir. Gerektiğinde lityum, valproat veya karbamazepin gibi duygu durumu düzenleyicilerle kombine olarak akut manik ataklarında kullanılabilir.

1Kullanım Şekli ve Dozu

  • Tabletler aç veya tok karına kullanılabilir. Şizofreni: Önerilen başlangıç dozu günde 1x5-10 mg arasındadır ve birkaç gün içinde günde 1x10 mg hedeflenir. Doz ayarlamaları en az 1 haftal ık aralıklarla yap ılmalıdır. Ortalama günlük doz kişisel duruma göre günde 5-20 mg arasındadır. Bipolar mani: Başlangıç dozu, monoterapide günde 1x15 mg ve kombinasyon tedavisinde günde 1x10 mg'dır. Doz ayarlamaları 24 saatten daha sık olmayan aralıklarla yap ılır. Anti manik etki 1 ay içinde görülür. Ortalama günlük doz kişisel duruma göre günde 5-20 mg arasında ayarlanır. 20 mg'ın üstündeki dozların emniyeti ve etkisi bilinmemektedir. Renal ve hepatik yetmezliği olanlarda başlangıç dozu olarak 5 mg uygulanmalıdır. 18 yaşın altındakilerde araştırılmamıştır.

2Saklama Koşulları

3Dozaj Şekilleri:

3Not:

5ZYZAPIN Fiyatı


Dar açılı glokomda kontrendikedir. Prostat hipertrofisi, paralitik ileus vb. durumlarda dikkatle kullanılmalıdır. Demansa bağlı psikoz ve/veya davranış bozukluklarının tedavisinde kullanılması onaylanmamıştır. Bu hasta grubunda kullanıldığında serebrovasküler olaylarda ve mortalitede artış görülebileceğinden kullanılması önerilmez. Tedavi sırasında ALT ve AST yükselmeleri yakından izlenmelidir ve doz azaltılması düşünülmelidir. Kemik iliği depres­ yonu, hipereozinofili ve miyeloproliferatif hastalığı olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Gebelik kategorisi C'dir. Gebelerde ve süt veren annelerde kullanılmamalıdır. Oluşabilecek uyuşukluk nedeniyle araç kullanan hastalar uyarılmalıdır. Alkol, SSS ilaçları, levodopa, dopamin, karbon ve karbamazepinle birlikte kullanılmamalıdır. Somnolans, vücut ağırlığında artış, göz kararması, iştah artması, periferik ödem, ortostatik hipotansiyon ve ağız kuruluğu gibi yan etkiler görülebilir.


4.7
Toplam Aldığı Beğeni
İlacı Beğen

Admin – April 03, 2016:

Sed eget turpis a pede tempor malesuada. Vivamus quis mi at leo pulvinar hendrerit. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis